AKO SI UMÝVAŤ VLASY, ALEBO NEPLEŠAŤTE V 30

Veľa chlapov povie, že umývanie vlasov nie je žiadna veda, a potom si hlavu vydrhnú sprcháčom za pár šupov. Takto nie. Existuje pár základných pravidiel, ktoré nie je ťažké dodržiavať a ktoré zamedzia tomu, že budete mať expresnú pleš ešte pred dôchodkom. A týkajú sa všetkých – či už máte hrivu ako Lorenzo Lamas, alebo starostlivo udržiavaného ježka.

SPRCHÁČOM NIE!

samponprochlapy

Ruku na srdce – výber z Kaufu nebude to pravé orechové. Vymyje vám komplet mastnotu z hlavy a nenechá vlasom nič, z čoho by mohli rásť a vyživovať sa.

Ak chcete napohľad zdravé vlasy a nemať v 30 miesto hlavy koleno, vyberte si na umývanie niečo užitočnejšie. A na sprcháč, prosím, rovno zabudnite, to by ste sa kolena dočkali už v 20. 

Pri výbere šampónu si dajte pozor na to, aby bol práve pre váš typ vlasov. Keď neviete, aký vybrať, siahnite po all-in-one riešení, ktoré ponúka zlatý stred pre všetkých a často má kondicionér rovno v sebe (cough – 69v1 – cough). 

V každom prípade, nech vám padnú do ruky produkty, ktoré vlasom tiež niečo dodajú, sú šetrné a neobsahujú divokú chémiu. Ak si nie ste istí voľbou, spýtajte sa svojho barbera, určite si s tým bude vedieť poradiť.

VŽDY GENTLEMANOM

Bez ohľadu na to, aký typ vlasov máte, vždy sa k nim správajte slušne. Urobte si pri umývaní masáž, ktorá prekrví pokožku. Jemne a bez nechtov, prosím. Nieže sa budete škrabať ako pes za uchom.

Ďalšia obľúbená kratochvíľa, ktorá vám uberá na množstve a kvalite vlasov, je zbesilé sušenie a drhnutie hlavy uterákom. Zas a znova – choďte na to jemne. Prikladajte uterák k mokrým vlasom, nech nasaje prebytočnú vodu. Až potom si ich rozčešte prstami alebo hrebeňom so širokými zubami.

PO ŠAMPÓNE SIAHNITE LEN RAZ ZA 2 – 3 DNI  

Umývanie vlasov každý boží deň nie je dobrý nápad. Prižmúriť oko by sa nad tým dalo v letných mesiacoch, kedy v práci denne vypotíte za kýbeľ alebo sa váľate striedavo v piesku a v slanej vode. 

V každom prípade si každodenným umývaním vlasov koledujete o prúser. Zbavujete vlasy ochranných olejov, budú sa lámať, štiepať, padať. A ako bonus sa skalp bude snažiť vyrovnať nedostatok ochrany a lebka sa vám bude mastiť jedna báseň. 

Pokiaľ ste sa už do tohto začarovaného kruhu dostali, začnite striedať umývanie šampónom s oplachovaním čistou vodou, alebo vlasom dodajte guráž pomocou tonika (nepliesť s tonicom). Ono sa to časom zlepší a hlava sa nebude toľko mastiť, čestné skautské.

ZDRAVÁ VLASOVÁ POKOŽKA JE ZÁKLAD

Ako spoznáte, že niekde robíte chybu? Najviac vám toho povie vlasová pokožka. Pretože len zdravá pokožka tvorí ideálne podmienky na rast zdravých vlasov. Je to práve ona, ktorá vyživuje vlasové folikuly a vlasy, ktoré z nich rastú.

Ak je červená, svrbí, je citlivá a lupiny vytriasate skoro aj z ponožiek, potom treba niečo urobiť. Začať môžete napríklad šampónom.

ZÁLEŽÍ AJ NA TOM, ČO LEJETE DO SEBA

Ešte jedna vec má nezanedbateľný vplyv na kvalitu vlasov a zdravie pokožky hlavy. Životný štýl. Vlasy aj fúzy potrebujú dostatočnú výživu aj zvnútra, a preto je potrebné dodávať im dostatok vody a živín. Ak teda každý deň riešite večere tým, že do seba pošlete párok a pivo, neočakávajte, že budete mať vďaka kozmetickým zázrakom hrivu ako Jason Momoa.

A posledná rada. Menej stresu, jasné? Nech vám všetko z hlavy nevypadá len kvôli zdeseniu, že ste to doteraz robili zle.

Nech rastú!