Žiletka vs. pokožka: 0:1 alebo ako na holenie bez podráždenia a pupienkov

#hash-busyb#

Leto je super - a tiež plné rôznych výziev. Prežitie v MHD bez klimatizácie. Návšteva toitoiky na fesťáku. Udržanie make-upu na tvári dlhšie než hodinu… No a potom tu máme holenie.

V zime je porast ako z dokumentu o prežitie prípustný, koniec koncov teplý kožuch sa hodí, ale v lete – to je iné. Pretože len čo začne byť pekne, je to jasné: šaty, sukne, plavky. A s nimi aj holenie. Častejšie než v zime, starostlivejšie než bežne – lenže o to viac dostáva tvoja pokožka zabrať. Do toho ešte pot, chlór z bazéna, opaľovacie krémy… A výsledok? Červené pupienky, svrbenie, pálenie, zarastanie chĺpkov. No skrátka peklo, ktoré by si si rada odpustila.

Text odstavce (16)

Prečo po holení vyzeráš ako po bitke

Žiadna z nás sa asi ráno neprebúdza s tým, že by sa tešila na rande so žiletkou. A keď už sa do neho pustíš, tak chceš, aby koža zostala hladká, pokojná a v pohode. Lenže väčšinou sa to končí presne opačne – podráždenie a parádna zbierka nevzhľadných pupienkov. A to fakt nechceš.

Často za to môže:

  • tupá žiletka (ktorú sa už pár týždňov chystáš vymeniť),
  • holenie nasucho alebo v zhone,
  • nevhodná pena alebo mydlo,
  • no a tiež chýbajúca starostlivosť o pokožku po holení.

Hladká jazda bez podráždenia

Holenie asi nikdy nebude tvoja obľúbená kratochvíľa, ale s pár jednoduchými návykmi ho môžeš zvládnuť bez podráždenia kože aj nervov. Pretože keď vieš, ako na to, ide to hladko. Doslova.

Hoľ sa na záver sprchy. Teplá voda otvorí póry a chĺpky zmäknú. Holenie je potom šetrnejšie a žiletka sa lepšie kĺže. Takže: žiadne fofry hneď po vstupe do sprchy, ale pekne až nakoniec.

Kým vezmeš žiletku do ruky, dopraj koži očistu. Jemný peeling pomôže odstrániť odumreté bunky, predíde zarastaniu chĺpkov a pripraví pokožku na hladšie oholenie. Skús napríklad peelingové mydlo Becky Blossom.

Text odstavce (17)

 

Nepodceňuj klzký základ. Holiť sa nasucho fakt nie je hrdinstvo. Vždy použi gél, penu alebo aspoň sprchovací olej.

Holenie v smere rastu chĺpkov je ten najlepší spôsob, ako predísť pupienkom a zarastaniu. Jasne, proti smeru je to hladšie. Ale aj drsnejšie k pokožke.

Drhne to? Pokiaľ sa ti žiletka ťahá po tele ako hrdzavý traktor, je načase ju vymeniť. Znie to banálne, ale koľkokrát si sa holila niečím, čo si pamätá minuloročné leto? Tupá žiletka viac dráždi kožu a podporuje vznik pupienkov. Žiletka by mala byť vždy čistá, ostrá a ideálne s viac čepieľkami.

Po holení žiadne šmirgľovanie uterákom, koža je v tej chvíli naozaj citlivá a potrebuje pohladenie. Jemne ju osuš a dopraj niečo, čo ju upokojí. Napríklad balzam po holení Becky Blossom. Zmierni podráždenie, hydratuje a navyše pri pravidelnom používaní chĺpky zjemní a spomalí ich rast, takže sa nebudeš musieť holiť tak často.

Saver set

Nehovoríme, že sa do holenia zamiluješ. Ale s pár malými vylepšeniami to môže byť rutina, ktorá ti nepolezie hore krkom. Pretože v lete sa máš cítiť dobre. Nie riešiť, prečo ťa svrbia slabiny alebo prečo máš na nohách červené fliačiky. Hoľ sa múdro, natieraj s láskou a buď v pohode.