Zatoč so smradom od päty po šnúrky

#hash-angrybeards#

Poznáš ten poctivý pach, ktorý ti pri otvorení chladničky pripomenie, že tam býva Romadur? Tak teraz si podrž ponožky. Nie náhodou sa smrad z nôh prirovnáva k dobre uležanému syru. Na ich ikonickej aróme sa totiž podieľa tá istá baktéria.

Zadrž dych a vydaj sa s nami do hlbín tvojich tenisiek. Táto exkurzia ti možno na chvíľu vezme chuť do jedla. Ale tiež zistíš, ako tomu toxickému večierku, ktorý ti sabotuje spoločenský život, dať raz a navždy stopku.

28

250 000 dôvodov, prečo sa ti potia nohy

Na rozjazd malá hádanka. Tipneš si, kde je na tele najviac potných žliaz? Tesne vedľa, podpazušie to nie je. Najväčšiu fabriku máš na chodidlách, kde sa ich tlačí plus mínus štvrť milióna. Na každom.

Táto armáda zvládne vyprodukovať už celkom solídne jazero, ktoré v uzavretej topánke nemá kam odtiecť. Kto však usilovne nasáva múdrosti na angry blogu, vie, že pot ako taký nesmrdí. Tá tekutina, ktorá opúšťa póry, je totiž z drvivej väčšiny voda a soľ. Sama osebe má pach asi ako destilovaná voda – takže nijaký.

Krycie meno bromodóza

Pravý aromatický ohňostroj sa rozbehne vo chvíli, keď sa do potu pustia baktérie, ktoré bežne obývajú našu kožu. Medzi nimi aj Brevibacterium linens, rovnaká potvora, ktorá sa používa pri výrobe syrov ako Romadur, Raclette, Limburger… Máme pokračovať?

Chodidlo však nie je jediné epicentrum zápachu. K vlhku pridaj teplo, tmu a nulovú cirkuláciu v topánke a razom máš z tenisiek inkubátor, kde to žije viac než na koralovom útese. Práve tieto podmienky sú totiž rajskou záhradou pre baktérie a ich rozmnožovacie chúťky.

Zatuchnuté múdrosti zo skrinky na topánky

Keď už vieš, že samotný pot je v tom nevinne, poďme rozstreliť pár ďalších mýtov.

#M1: Nohy smrdia len športovcom

Tak určite. Haxne sa potia a smrdia až na pár výnimiek všetkým. Aj majstrom sveta v ničnerobení. Niekomu viac, niekomu menej, ale letné sparná dokážu v topánkach zavariť aj tým, ktorí majú v podpazuší vyprahnuté.

#M2: Stačí si poriadne umyť nohy

Nestačí. Môžeš si nohy drhnúť trikrát denne, poctivo meniť fusakle, ale keď potom vlezieš do premorených tenisiek, si späť na štarte. Ako keď si umyješ ruky a potom si je utrieš do handry, ktorou si minulý týždeň vytieral záchod. Tiež to celkom nefunguje.

#M3: „Smrdia mu nohy, pretože si ich neumýva“

Druhý extrém. Hygiena je základ, ale za potením a následným zápachom nôh môže byť viac faktorov, niekedy neovplyvniteľných. Od genetiky cez hormonálne zmeny, stres až po možné ochorenie alebo kožné plesne. A tieto veci len mydlo nevyrieši.

#M4: Topánky vyvetrám a je to oukej

Nech hodí teniskou ten, kto to neskúšal. Jasne, je to lepšie než zavrieť topánky do skrinky. Keď nič iné, aspoň vyschnú. Ale vysušenie nie je dezinfekcia. Baktérie si v topánke vegetia ďalej a čakajú, kým im naservíruješ ďalšiu dávku potu. A zápach zažratý hlboko do štruktúry topánok ani najväčší prievan nevyženie.

Keď smrad zaváňa malérom

Smrad z nôh je síce spoločenské peklo, ale zároveň môže byť signálom, že sa pod povrchom deje niečo vážnejšie. Ak ti od nôh ťahá ako od zombie po štrnásťdňovom ťahu, je to cítiť po octe, rybine alebo sladkasto, k tomu sa pridá svrbenie, začervenanie alebo lúpanie kože, nič nepodceň a namiesto po dezodorant vyraz na kožné alebo k inej odbornej sile. .

29

Zmaž pachovú stopu raz-dva

Teraz to najdôležitejšie. Čo robiť, nech z teba nie je chodiaca biologická zbraň.

Zdroje emisií tu máme v zásade tri. Chodidlá, kde sa to všetko začína. Topánky, ktoré síce smrdia od nôh, ale len čo ich raz premoríš, vracajú nohám úder. A do toho prikuruje pod kotlom fusakľa.

Takže ak sa chceš z tejto slučky vymaniť, je potrebné vziať to vziať z gruntu. Pekne od päty po šnúrky.

1. Chodidlá

  • Poctivo umývaj a hlavne suš. Vlhkosť je nepriateľ číslo jeden. Extra pozornosť venuj miestam medzi prstami, tam to žije najviac.
  • Pravidelne šmirgľuj starú kožu. Odumreté kožné bunky sú pre baktérie dezertom. Pemza alebo peeling raz za čas znížia prídel potravy, ktorú im nonstop servíruješ.
  • Daj tomu poistku. Po umytí a osušení siahni po nožnom dezodorante FeetSaver. Vyrieši nadmerné potenie a ultrasilné pižmo vystrieda obláčik sviežej vône.

30

2. Ponožky

  • Často podceňovaný, pritom absolútne kľúčový element, ktorý ti môže pokaziť aj celý deň.
  • Ustráž si matroš. Siahni po funkčnom materiáli, ako sú bambus, merino alebo špeciálne zmesi, ktoré aktívne odvádzajú pot. Keď bavlnu, tak s antibakteriálnymi iónmi striebra, ako majú ponožky Calm B. Tebe zaistia pohodlie a baktérie majú po chlebe.
  • A hlavne: každý deň čisté.

3. Topánky

  • Striedaj ich. Ak je to možné, nikdy nenos rovnaký pár dva dni po sebe. Topánky potrebujú minimálne 24 hodín, aby stihli preschnúť. Urýchliť to môžeš aj vybratím stielky.
  • Nechaj nohu dýchať. Preferuj topánky z priedušných materiálov (pravá koža, sieťovina) pred uzavretou a nepriedušnou syntetikou.
  • Pravidelne dekontaminuj. Vetranie topánky vysuší, ale nezlikviduje potvorky. Na to je potrebný ťažší kaliber. Šplechni do nich večer ShoeSavera a ráno sa obúvaš do čistoty. Navyše maká nielen na tenisky, ale aj rukavice, prilbu a iný športový alebo moto gear.

31

Túto dvojicu bojovníkov proti smradu sme ti naskladali rovno do jednej krabice, takže stačí jeden klik a vyriešiš obe háklivé záležitosti raz-dva. K tomu oba Savery čapujeme aj do cestovnej verzie, nech si čistý vzduch a nulovú pachovú stopu môžeš pozichrovať kdekoľvek na svete.

Vyzuj sa a nezamor

Potenie a smrad z nôh nie sú telesný defekt. Väčšinou to tiež nie je tvoja vina, ale je tvojou zodpovednosťou a hlavne v tvojom záujme s tým niečo robiť. Môžeš skúsiť haxne máčať v bylinkových odvaroch, pchať do topánok vrecúška s podstielkou pre mačky. Alebo siahnuť po osvedčených zabijakoch, ráno alebo večer šplechnúť a mať pokoj. Pretože život je dosť zložitý aj bez večnej dilemy, či sa môžeš vyzuť.

Saver set